Müslüman lise öğrencisi başörtüsünden dolayı diskalifiye edildi

Tarih: 
Ekim, 2019
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

Ohio'lu bir lise öğrencisi kız, yarış sırasında başörtü taktığı için geçen haftasonu 5 kilometrelik koşudan diskalifiye edildiğini söyledi.

Sylvania Northview Lisesinde okuyan Noor Alexandria Abukaram isimli genç kız , Cumartesi günü 22 dakika 22 saniyede sezonunun en hızlı 5 kilometrelik koşusunu gerçekleştirdi. Ancak daha sonra başörtü taktığı için diskalifiye edildiğini öğrendi.

Yerel NBC ortağı WNWO'ya, “Başörtüm benim bir parçam” dedi. “Mesela, başörtüm olmadan koşmamı istiyorsan, koşmamamı istiyorsun demektir. Bu kesin bir şey.”

Başörtü ile yarışacak koşucular Ohio Lisesi Atletizm Birliği'nden feragat etmelidirler. Yarışmadan önce dini bir kısıtlamadan dolayı geri çekilmeleri için onlara izin verildi.

Sözcü, "Bir feragatname sunulmadığından resmi görevli bu kuralı uyguluyor" dedi.

Ancak, Nike tarafından Müslüman sporcular için üretilen başörtüyle koşan genç, daha önce birçok yarışta yarıştığını ve şimdiye kadar kıyafetleri hakkında hiçbir zaman sorgulanmadığını söyledi.

Genç kız yarıştan diskalifiye edilmesi ile alakalı “hayal kırıklığı yarattı” dedi.

Kızın koçu Jerry Flowers, kız çocuğunun giyim ihlali konusunda bilgilendirildiğini ancak sayılmayacak olmasına rağmen Abukaram'a rekabet etme şansını vermek istediğini söyledi.

Koç, şimdi Abukaram için bu hafta sonu yapılacak olan bölgesel yarışmadan feragat etti.

Genç kızın koçu “İyi bir egzersiz haftası geçirdi. Odaklanmış görünüyor. O sert bir çocuk. Umarım, başka bir zaman en iyisine sahip olur ”dedi. “Çok heyecanlıyım, başka bir şansımız var.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: NYP