Koşu başörtüsünü satışa sunan Fransız şirket gelen tepkiler üzerine ürünün satışını iptal etti

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
Fransa

Fransız Decathlon mağazası spor yapan Müslüman kadınlar için geliştirdiği "koşu başörtüsü"ne gelen tehdit ve tepkiler üzerine, satışını iptal ettiğini duyurdu.

Firmanın müşteri hizmetlerine birkaç saat içinde, yüzlerce hakaret ve tehdit içeren aramaların geldiği belirtildi.

Bunun üzerine Decathlon mağazası sosyal medya üzerinden yayımladığı bildiride, ürünün Fas'taki müşterileri için geliştirildiğini ve Fransa'da satılmayacağını açıkladı.

Alınan tehdit mesajlarının bir kısmını yayımlayan uluslararası şirket, mesajlarda kullanılan "ırkçı söylemlere" dikkat çekti: "Fransız Cumhuriyeti'nin değerlerine ihanet ederek, İslamcıların istilasına katkıda bulunuyorsunuz. Siz de kendinizi bu eşkiyalar ile Polonya'nın fırınlarında bulacaksınız."

Spor ekipmanları satan mağaza zinciri için sosyal medyada boykot çağrıları yapılırken, kadın milletvekilleri de firmayı, "İslamcı modaya uyup, kadınların baskı altına alınmasına hizmet etmekle" suçladı.

Eleştirilere yine sosyal medya üzerinden cevap veren firma, amaçlarının tesettürlü kadınlara koşu ya da yürüyüş sporu için uygun ekipman sunmak olduğunun altını çizdi. Milletvekillerinin eleştirileri karşısında geri adım atmayan Decathlon, bir süredir Fas'ta satışta olan ürünün Fransa'da stoklarda kalmadığını, ancak kısa sürede yeniden satışa sunulacağını duyurmuştu.

Kaynak: EN