Alman Bild gazetesi camiler ile terör arasında bağ kuran haber yayımladı

Tarih: 
Aralık, 2018
Ülke: 
Almanya

Alman Bild gazetesinin "Terör parası Almanya'daki camileri nasıl finanse ediyor?" başlıklı haberinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) Köln'deki Merkez Camisi'nin fotoğrafını kullanmasına tepki yağdı.

Yurt dışından Almanya'daki camilere şüpheli para akışı olduğunu iddia eden haberde terör başlığı ile DİTİB camisinin yan yana getirilmesine ülkede yaşayan Türkler başta olmak üzere birçok kesim sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Uzun yıllar Almanya'da yaşayan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Müslümanlara yönelik saldırıları tahrik ettiği" gerekçesiyle Bild gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Yeneroğlu, "Almanya'nın en yüksek tirajlı bulvar gazetesi Bild, bu şekilde terör ve camileri devamlı bir arada gösterip, Müslümanlara yönelik saldırıları tahrik ediyor. Redaksiyon (gazete yönetimi), camilere yönelik kundaklama girişimlerinin azmettiricisi olmaktan memnun herhalde. Suç duyurusunda bulunacağım." ifadelerini kullandı.

Almanya'da avukatlık yapan Fatih Zingal ise sosyal medya hesabından, gazetenin söz konusu haberine tepki göstererek, gazeteyi sorumlu gazeteciliğe davet etti.

Zingal, "Başlıkta 'terör parası' ile finans edilen camiler, resimde görülen ise Köln'deki DİTİB Merkez Camisi. Terör ile hiçbir alakası olmayan en büyük cami kuruluşlarından birine ve Müslümanlara karşı işte bu şekilde nefret duyguları alevlendiriliyor. Sorumsuz gazetecilikle Bild gazetesinin yaptığı gibi olur." dedi.

DİTİB, yazı işlerinden, 'derhal bu art niyetli çarpıtmayı düzelterek manşetin yayımlandığı aynı yerde belirgin bir şekilde haberi tekzip etmesi' talebinde bulundu.

Kaynak: Sabah