Hollanda'daki Türk İslam derneği İslamofobik paylaşımlar nedeniyle Twitter’a başvurdu

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Hollanda

Hollanda Diyanet Vakfı çatısı altında görev yapan Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu (TICF), aşırı sağcı lider Geert Wilders'ın İslamofobik paylaşımlarının sosyal medya sitesi Twitter'ın kullanım koşullarına aykırı olduğunu söyleyerek sosyal medya hesabının dondurulması için Twitter'a başvurduklarını açıkladı.

Davanın avukatı Hollanda Türk Hukukçular Birliği Başkanı avukat Ejder Köse, Twitter aracılığı ile Wilders'ın İslamofobik paylaşımlarının tüm dünyaya yayıldığını belirtti.

Wilders'ın Müslümanlara sürekli hakaret ettiğini ve şiddeti meşrulaştırdığını ifade eden Köse, Wilders'ın düzenli olarak bu konuda sınırı aştığını da vurguladı.

Köse, Wilders'ın mart ayında sosyal medya hesabından, İslamofobik seçim kampanyası filmi paylaştığını ve başvuru üzerine savcılığın Wilders'ın yargılanmayacağı yönünde karar verdiğini hatırlatarak, "Bu yüzden Wilders'ın İslamofobik saldırılarını durdurmak için başka arayışlar içerisine girdik. Eğer ceza hukuku üzerinden olmuyorsa biz de o zaman hakkımızı özel hukuk üzerinden ararız" şeklinde açıklama yaptı.

Köse, Twitter'a karşı hukuki prosedürün başlatılacağını belirterek, "Twitter'dan başvuru için ret cevabı gelirse Türkiye, Fas, Pakistan ve Endonezya'da hukuki prosedür başlatılarak suç duyurusunda bulunacağız. Bunu ilk önce Türkiye'de yapacağız. Bu ülkelerde İslamofobik açıklamalar cezalı olduğu için sadece Wilders değil, Twitter da ceza alabilir" dedi.

Kaynak: TRT Haber