İsveç'te eczanelerde Müslüman kadınlara ırkçı saldırılar artıyor

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
İsveç

İsveç'te eczanelerde çalışan başörtülü Müslüman kadınlara karşı ırkçı davranış ve söylemlerde büyük artış yaşandığı belirtildi.

İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, "Apotek Hjärtat" isimli eczane zincirinin farklı şubelerinde Müslüman kadın çalışanlara ırkçı söylemlerde bulunan 15 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Haberde, Eczane AB isimli şirkette çalışan bir Müslüman kadına, "İğrenç görünüyorsun, başındaki lanet şeyi çıkar." şeklinde hakaret eden 75 yaşındaki bir kişiye 60 gün hapis cezası verildiği, bunun 30 bin kron (2 bin 900 avro) para cezasına çevrildiği açıklandı.

Irkçı söylemlere maruz kalanlardan Asiya adlı bir kadın da SVT'ye yaptığı açıklamada bir müşterinin kendisine, "Bu giysilerle ülkemize yakışmıyorsun ve uyum sağlayamıyorsun." diye hakaret ettiğini belirterek "Ben bu ülkede iyi bir eğitim aldım ve işimi yapıyorum. Bu ülkeye uygun olmak için daha ne yapmam gerekiyor." dedi.

Eczaneler Grubu Sözcüsü Sara Mohammar ise olayların üzücü olduğunu dile getirirken, "Çalışanlar arasında tehdit, ayrımcılık, ırkçı söylemleri önlemek için bir ombudsman grubumuz var. Bu grup müşteriler üzerine pek fazla odaklanamıyor. Çalışanlara karşı özellikle psikiyatri hastalarından sözlü hakaretler oluyor. Bunların ortadan kaldırılması üzerine çalışmalarımız devam ediyor." şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: AA