AKPM'de İslamofobi raporu kabul edildi

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Fransa

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), üye ülkelerin diğer Avrupa ülkelerinde “siyasi genişleme aracı olarak İslam dinine maddi kaynak sağlamasının önüne geçmesini” istedi.

AKPM Genel Kurulu, İsviçreli Liberal Demokrat Grup üyesi Doris Fiala tarafından kaleme alınan, “İslam karşıtlığı ve radikalleşmeyi önlemek için Avrupa’da İslam dinine yönelik dış mali kaynakların düzenlenmesi” başlıklı raporu, yoğun tartışmaların ardından kabul etti.

Rapor ve buna bağlı karar tasarısının oylamasında, 115 “evet”, 10 “hayır” ve 5 “çekimser” oy çıktı.

Genel Kurul’daki oylama öncesi düzenlenen tartışmalarda, AKPM’nin Ak Parti üyeleri ve CHP üyeleri ile birlikte çok sayıda Avrupalı parlamenter, raporda radikalleşmeyi önlemek için sadece İslam dininin ön plana çıkartılmasına karşı çıktı.

Radikalliğin bütün dinlerde olabileceği vurgulanarak sadece İslam’dan bahsedilmesinin önüne geçebilmek için, AK Parti milletvekili Akif Çağatay Kılıç tarafından sunulan değişiklik önergesi ise 52’ye karşı 50 oy gibi çok az bir farkla reddedildi.

Rapor ve buna bağlı kararda, “AKPM, Avrupa Konseyi devletlerine, İslam kisvesi altında diğer üye ülkelerde ulusal siyasi genişleme aracı olarak İslam dinine mali dış kaynak sağlanmasının önüne geçilmesini ısrarla tavsiye eder” ifadesine yer verildi.

Kaynak: EN