Londra'daki İslamofobik terör saldırısının birinci yılı

Tarih: 
Haziran, 2018
Ülke: 
Birleşik Krallık(İngiltere)

İngiltere'nin başkenti Londra'da geçen yıl 1 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı İslamofobik terör saldırısının birinci yılında, saldırıdan etkilenenleri anmak için ülke genelinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park semtinde teravih namazından çıkan Müslümanların hedef alındığı terör saldırısının mağdurları için ülke genelinde saygı duruşu yapıldı.

Finsbury Park semtinin bağlı olduğu ve olay yerine 10 dakika yürüme mesafesindeki Islington Belediyesinde de anma töreni düzenlendi.

Buradaki etkinliğe İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, İngiltere'nin Hane, Toplumlar ve Yerel İdarelerden Sorumlu Bakanı James Brokenshire, ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, Londra Belediye Başkanı Sadık Han, İşçi Partisinin gölge Dışişleri Bakanı Emily Thornberry, belediyeyi temsilen İşçi Partili Belediye Meclisi Üyesi Richard Watts, Londra Emniyet Müdürü Cressida Dick ile emniyet teşkilatının diğer üst düzey yöneticileri, saldırının yaşandığı "Müslüman Refah Evi" camisinin İcra Kurulu Başkanı Toufik Kacimi, cami yetkilileri, saldırıda hayatını kaybeden Makram Ali'nin ailesi, olayın mağdurları ile aileleri, olaya müdahale eden ilk yardım görevlileri ve Islington semtinin bazı sakinleri katıldı.

Londra'nın Müslüman Belediye Başkanı Han, burada yaptığı konuşmada, teröristlere seslenerek "Bizi bölmeye çalışanlar şunu bilmeli; asla başaramayacaksınız." dedi.

Han, olayın mağdurlarını düşündüğünü ve onlar için dua ettiğini ifade ederek, toplumun gösterdiği birlik ve beraberlik ruhunun ise "herkese ilham verdiğini" kaydetti. "Hedefi ve motivasyonu ne olursa olsun terör terördür." diyen Han, "Bu terör saldırısı tüm Londralılara karşı yapıldı." ifadesini kullandı.

Törende yapılan saygı duruşunun ardından söz alan ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Corbyn de Finsbury Park toplumunun saldırıya yönelik gösterdiği birlikteliğin altını çizerek, "Bu hepimiz için bir model.

Zor zamanlarda birbirimizi desteklemek, birbirimize saygı göstermek ve yeni şeyler öğrenmek. (Bu sayede) Daha iyi, daha barışçıl ve müreffeh bir dünya yaratabiliriz." şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May de saldırının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, bunun herkese yönelik yapılmış bir saldırı olduğunu ifade ederek, "Tüm terör eylemlerinde olduğu gibi bu saldırının da amacı bizleri bölmekti. Ancak bunun gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Kaynak: TimeTurk