İngiliz Muhafazakar Parti içinde İslamofobi yükselişte

Tarih: 
Haziran, 2018
Ülke: 
Birleşik Krallık(İngiltere)

İngiliz Müslüman politikacı ve Parlamento üyesi Avukat Sayeeda Warsi, İngiliz Muhafazakar Parti içinde İslamofobi'nin yükselişte olduğunu ifade etti.

Business Insider'a konuşan ve parlamento tarihinde İngiliz kabinesinin ilk asil Müslüman kadın üyesi olan Warsi, “Sanırım ülkede genel bir algı var ki o da Müslümanların meşru hedef olduğudur” dedi.

Eski Başbakan David Cameron'un üst düzey sandalyesiz bakanlarından olan Warsi, İslamofobinin İngiliz Muhafazakar Parti'nin içinde yükselişte olduğunu öne sürdü. "İslamofobi Muhafazakar Parti'nin içinde çok yaygın. Halk tabanından geliyor ve tepeye kadar çıkıyor” diye konuştu.
Aynı zamanda İngiliz halihazırdaki Başbakan Theresa May'e aıfta bulunarak, "Theresa'nın bunun bir parçası olduğunu sanmıyorum fakat yönetim için bunun kolayca gözardı edilebilecek bir şey gibi geldiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Warsi, "Sanırım ülkede Müslümanları meşru hedef olarak gören bir algı var ve Müslümanlar gerçekten kötü davranıp bu muamelenin sonuçlarına katlanacağınız bir topluluk olarak görülmüyor.Yaptığınız yanınıza kar kalır” diye ekledi.

Avukat geçmişte de İslamofobi ile ilgili eleştirilerini dile getirmişti. Geçtiğimiz yıl Mart ayında İngiltere aşırıcılık karşıtı “Prevent” programının adil olmayan bir şekilde Müslümanları hedef aldığını belirtmişti.

“Sanırım Prevent, bir marka olarak arızalı. Zehirli olduğunu düşünüyorum” demişti. Warsi, "Theresa May'in bir ara vererek Prevent'i tekrar değerlendirmeye ve bu programla aşırılıkla mı terörizmle mi mücadele ettiklerine açıklık getirmeleri gerektiğini” ifade etmişti.

Kaynak: Time Turk