New York şehir otobüslerinde ve reklam panolarında İslâm karşıtı film tanıtıldı

Tarih: 
Eylül, 2017
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

İslâm karşıtı reklamlarıyla bilinen Pamela Geller'ın İslâm'ı eleştiren yeni filmi, New York Ulaşım Dairesi'nin (MTA) siyasi reklam yasağını aşarak şehir otobüslerindeki reklam panolarında yerini almaya başladı. "Bunu Konuşamaz mıyız? İfade Özgürlüğüne Karşı İslâmi Cihad" adını taşıyan filmde, uluslararası organizasyonların İslâm'ı eleştirmeyi kriminalize ederek ABD'yi ve diğer Batı ülkelerini ifade özgürlüğünü kısıtlamaya icbar etmesi anlatılıyor. Geller daha önce mahkemede New York Ulaşım Dairesi'yle (MTA) kavgaya girişmişti.

Müslüman bir grubun New York Ulaşım Dairesi'nin siyasi reklam yasağına başarılı bir şekilde meydan okuması sonrasında Geller'ın film reklamı New York şehir otobüslerinde ve Times meydanındaki reklam panolarında yerini aldı.

Filmin adı, 2004 yılında çektiği İslâm karşıtı film nedeniyle öldürülen Hollandalı yönetmen Theo Van Gogh'un son sözlerinden ilham alıyor. Filmin bir sahnesinde çıplak bir kadının sırtına yazılmış Kur'an ayetleri gösterilmiş, film yoğun tepki çekmişti. Görgü tanıkları, Van Gogh'un son sözleri olarak katiline "Bunu konuşamaz mıyız?" dediğini aktarmıştı.

Kayank: http://www.nydailynews.com/new-york/pamela-geller-wins-bid-post-transit-...