Almanya’da şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısı arttı

Almanya'da aşırı sağcıların sayısı artıyor
Tarih: 
Ocak, 2021
Ülke: 
Almanya

Almanya’da tespit edilen şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısı artıyor

Tagesspiegel gazetesinin Alman güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, 2020'de ülkedeki aşırı sağcıların sayısı, bir önceki yıla göre 1200 artarak 33 bin 300’e ulaştı. Şiddet yanlısı aşırı sağcıların sayısı da 2019'a göre 300 arttı ve 13 bin 300’e yükseldi. Aşırı sağcılar tarafından 2020’nin ocak-kasım ayları arasında 19 bin 703 suç işlendi, bunların 902’si şiddet eylemi olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde aşırı sağcıların yapmış olduğu şiddet eylemlerinin sonucunda 9 kişi hayatını kaybetti. 283 kişi ise yaralandı. Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenen ve aralarında aşırı sağcıların da bulunduğu "Reichsbürger" örgütü yandaşlarının sayısı da 1000 kişi artarak 20 bine çıktı. Almanya Federal Cumhuriyeti'ni ve hukuk devletini tanımayan "Reichsbürger" örgütü taraftarları özellikle yeni tip koronavirüs (Covid_19) tedbirlerine karşı yapılan gösterilerinde kendini gösterdi. Aşırı sağcılarla ilgili yapılan haberde, güvenlik birimlerinin bu sayılara ekleme yapabileceği için buradaki rakamların kesin olmadığı ve sayıların artabileceğine işaret edildi. Alman hükümetinin aşırı sağcılarla ilgili son sayıları mart ayından sonra açıklayacağı bildirildi.

Alman polis teşkilatlarında da aşırı sağcılar bulunuyor 

Almanya’da Magdeburg Savcılığının, çok sayıda polis hakkında internet üzerinden aşırı sağcı içerik paylaştıkları gerekçesiyle inceleme başlattığı bildirilmişti. Ülke basınında yer alan haberlere göre, Whatsapp uygulamasındaki gruplarda aşırı sağcı içeriklerin paylaşıldığına ilişkin anonim ihbarın Saksonya-Anhalt eyaletinin İçişleri Bakanlığına ulaşmasının ardından bakanlık harekete geçmişti. Bakanlığın suç duyurusunda bulunmasıyla Magdeburg Savcılığı konuyla ilgili inceleme başlattı ve bu kapsamda yaklaşık 50 polisin cep telefonuna el konulmuştu. Sachsen-Anhalt Eyaleti Polis Sendika (GdP) Başkanı Uwe Bachmann, bu ağır suçlamaların kamuyla paylaşılmasını eleştirerek, olayla ilgisi olmayan birçok polisin incelemeden etkilendiğini belirtmişti. Yazıda çok genel suçlamalarda bulunulduğunu savunan Bachmann, şüpheli grubun hızlı şekilde ortaya çıkarılmasını ümit ettiğini kaydetmişti.

Alman ordusundaki aşırı sağcıların durumu korkutuyor

Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi 12 Aralık 2020’de Alman ordusunda aşırı sağcılarla ilişkili yapıların bulunduğunu raporladı. Almanya’da istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerinden sorumlu Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesinin (PKGr) araştırmasına göre Alman ordusunda aşırı sağcılarla ilişkili yapıların bulunduğu kanıtlandı. Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi (PKGr), Alman ordusunda aşırı sağcıların yapıların bulunup bulunmadığı ile ilgili bir rapor hazırladı. Ayrıca istihbarat servislerinin bu tür ağları ve bağlantıları ne kadar bildiği de raporda yer alan bulgulardan. Rapor 2 yıl içerisine tamamlandı. Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesi raporu hazırlanırken yüzlerce dosya inceledi ve çok sayıda kişiyle konuştu. Alman ordusunda ve diğer güvenlik birimlerinin içinde aşırı sağcılarla bağlantılı yapıların olduğu kanıtlandı.

Kaynak: AA