Koronavirüs ABD'de siyahileri öldürüyor

Tarih: 
Nisan, 2020
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

ABD'nin Chicago kentinde sağlık yetkililerinin açıkladığı veriler, yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha çok Afrika kökenli Amerikalıların yaşadığı mahalleleri vurduğunu ortaya koyuyor.

Chicago'nun sadece yüzde 30'unun siyahilerden oluşmasına rağmen, koronavirüs vakalarının yüzde 50'si onlardar çıkıyor. Sağlık görevlilerinin açıkladığı verilere göre, Chicago'da 5 Nisan'a kadar 4 bin 680 koronavirüs vakası görüldü. Bu vakaların bin 824'ünü siyahiler oluşturuyor. Vakaların 847'si beyaz, 478'i hispanik ve 126'sı da Asya kökenli.

Chicago Kamu Sağlığı Başkanı Dr. Allison Arwady gazetecilere yaptığı açıklamada, normal şartlarda da kentte beyazlar ile siyahilerin yaşam oranları karşılaştırıldığında, siyahilerin ortalama 8,8 yıl daha az yaşadıklarının görüldüğünü söyledi.

Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot koronavirüs salgınının siyahi toplumu özellikle vurduğunu itiraf etti. Lightfoot, sosyal mesafenin korunması için alışveriş merkezleri ve dükkanlarda denetimleri sıklaştırdıklarını söyledi. Belediye Başkanı Lightfoot tekel bayilerinin önünde toplanmayı da yasaklayabileceklerini belirtti.

ABD'deki verilere bakıldığında salgının toplumun her kesimine eşit davrandığ açıklamaları da efsaneden oluşuyor. Michigan eyaletindeki veriler de, koronavirüsün daha çok siyahileri vurduğunu ortaya koyuyor.

Michigan'da nüfusun sadece yüzde 14'ü Afrika kökenli Amerikalılardan oluşuyor. Eyalette görülen vakaların yüzde 33'ü ve ölümlerin yüzde 41'i siyahilerden oluşuyor. Verilere göre, vaka sayısı beyazlarda yüzde 23, ölümlerde yüzde 28.

Michigan'ın Detroit kentinde nüfusun yüzde 80'i siyahilerden oluşuyor. Eyalette görülen vakalarının da yüzde 80'i Detroit ve çevresi kaynaklı.

Benzer bir durum Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentinde de geçerli. Milwaukee'de nüfusun yüzde 26'sı siyahilerden oluşuyor. Geçtiğimiz cuma gününe kadar kentte görülen 1000 vakanın yarısını da siyahiler oluştururken, 27 ölümün yüzde 81'i yine siyahi topluluğa ait.

ABD'nin Virginia eyaletinde Temsilciler Meclisi'ne seçilmek için yarışan siyahi Dr. Cameron Webb Kovid_19 salgınının ABD'de siyahiler ile beyazlar arasındaki ekonomik eşitsizliği bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Kaynak: NTV