ABD'de ders kitapları Afrikalı köleler için "göçmen" kelimesini kullanıyor

Tarih: 
Şubat, 2020
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

CBC News'un ülke genelinde devlet okullarında okutulan 4 ders kitabıyla ilgili yaptığı incelemede, bazı belli başlı konuların ya gizlendiği ya da bazı durumlarda yanlış sunulduğu sonucuna ulaşıldı.

Lise tarih derslerinde ileri seviye programlarına yerleştirmede her yıl 5 milyondan fazla öğrenci tarafından okunan The American Pageant (Amerikan Gösteri Alayı) adlı kitapta, çift ırklı kişileri tanımlamak için ırkçı bir ifade olan “mulatto” kullanılıyor (mulatto, biri siyahi biri beyaz anne babadan doğan kişileri tanımlamak için kullanılan argo kelime ç.n.).

Kitapta ayrıca, erken dönem Amerika'ya dair bir göç haritası da yer alıyor. Burada Afrikalıların Amerika'ya köle olarak getirildiklerinden bahsetmektense bu kişiler Hollandalılar, İngilizler ve İskoçlarla birlikte “göçmen” olarak listeleniyor.

Nasıl Irkçılık Karşıtı Olunur? kitabının yazarı ve Amerikan Üniversitesi'nde Irkçılık Karşıtı Araştırma ve Politika Merkezi'nin Başkanı Dr. Ibram X. Kendi, elde ettikleri bulgularla ilgili CBC News'a konuştu.

“(Afrikalılardan) bir kez daha göçmen diye bahsetmek, bu insanların buraya gelmeyi kendilerinin tercih ettiği imasını taşıyor” diyen Dr. Kendi, “Afrikalı insanlar neredeyse tamamen zorla getirildi ve ABD'ye zincirler içinde gelmeyi istemedikleri de muhakkak” diye ekledi.

Dr. Kendi, söz konusu kitapta “mulatto” kelimesinin kullanılmasıyla ilgili sorunları da izah etti:

"Mulatto kelimesi pek çok açıdan ırkçı bir iftiradır, çift ırklı kişilere karşı ırkçı bir iftiradır. Bu ifade, “mule” (katır) kelimesinden geliyor. Öyle ki İç Savaş'a zemin hazırlayan onlarca yılda çift ırklı insanlar esasında katırlar gibi tasavvur edildi (…) Başka bir deyişle, siyahi insanlar ve beyaz insanlar farklı türler olarak farz edildi ve sonuç olarak çift ırklı kişi, katırlar gibi, çoğalamazdı. İşte bu, mulatto teriminin nereden ve nasıl geldiğini açıklıyor."

Teksas'taki Soutwestern Üniversitesi'nden Dr. Naomi Reed, bahsi geçen kitabın Sivil Haklar Hareketi'ne dair bölümleri de dahil olmak üzere tuhaf bir şekilde tarihi mücadelelere beyazların bakış açısından odaklandığını söyledi.

Dr. Reed şu değerlendirmede bulundu:

"Martin Luther King Jr. her zaman bir nevi renk körü, barışçıl direnişçi; karşıtı Malcom X ise her daim şiddet dolu, militarist ve radikal. Dahası bu, adeta doğru yolun o olduğu, Martin Luther King Jr.'nin izlediğinin bir nevi doğru yol olduğu mesajını veriyor. Aslına bakılırsa ikisi de resmin tamamını anlatmıyor (…) Ancak şurası muhakkak ki Martin Luther King Jr.'nin kullandığı dil, onların söylemlerine hizmet ediyor, çünkü gayet çokkültürlü, onda herkes mücadele veriyor, herkes özgürlüğe ihtiyaç duyuyor, dolayısıyla bunun, beyaz tarihsel baskıya odaklanma argümanını desteklediğini düşünüyorum."

Kitabı yayımlayan Cenage firması ise CBC News'a yaptıkları yazılı açıklamada yayınlarının arkasında durdu.

Kaynak: Time Türk