İngiliz yazarın Alman edebiyat ödülü BDS’ye destek verdiği için iptal edildi

Tarih: 
Eylül, 2019
Ülke: 
Almanya

Bir Alman şehri, İsrail'i boykot hareketi BDS’ye verdiği destekten dolayı romancı Kamila Shamsie'ye edebiyat ödülü verme kararını iptal etti.

İngiliz-Pakistanlı yazar, 10 Eylül'de Dortmund şehri tarafından düzenlenen ve finanse edilen Nelly Sachs Ödülü'nün kazananı olarak ilan edildi.

Ancak Çarşamba günü yapılan bir açıklamada, organizatörler jürinin Shamsie'yi ödüllendirme kararını iptal ettiğini ve 2019 ödülünün, 2021'de verilecek ödüle kadar hiçbir yazara verilmeyeceğini söyledi.

Açıklamada, "Jüri üyeleri, daha önce yapılan araştırmalara rağmen yazarın 2014 yılından bu yana İsrail hükümetinin Filistin politikalarını boykot önlemlerine katıldığının farkında değildi." denildi.

Kamila Shamsie kararı, Middle East Eye gazetesine gönderdiği maildeki bir açıklamayla kınadı ve jürinin baskıya boyun eğmesine üzüldüğünü söyledi.

Mayıs ayında, Alman parlamentosu BDS hareketini Yahudi karşıtı ilan etmişti. BDS'yi, Holokost döneminde Nazi hareketinin kullandığı "kalıpları ve yöntemleri" kullanmakla suçlamıştı.

Kaynak: MEE