İngiliz kadınlardan Müslümanlara ırkçı saldırı

Tarih: 
Temmuz, 2019
Ülke: 
Birleşik Krallık(İngiltere)

Dalaman'dan İngiltere, Gatwick'e giden Thomas Cook uçağındaki iki ırkçı kadın, uzun beyaz elbiseli üç Müslüman erkeğin “terörist” olduğunu ve yolcuların güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, uçaktan atmaya çalışması tepkiye yol açtı. Olayın büyümesi üzerine güvenlik güçleri, saldırgan iki ırkçı kadını uçaktan indirdi. Uçak bir saat geçirmeden sonra yeniden havalandı.

12 Temmuz Cuma gecesi 01.00'de meydana gelen olayın videolarında İngiliz olduğu düşünülen kadınlardan birinin polis eşliğinde uçaktan çıkarılmadan önce bagajdan çantalarını indirdiği görüldü.

Uçağın Gatwick'e bir saatten uzun süren bir gecikmeyle ulaştığı bildirildi.

Yolculardan üç çocuk babası olan Belçikalı Mario Van Poppel, görüntülerdeki kadının “çılgın bir ırkçı” olduğunu söyledi.

Poppel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Thomas Cook uçağımızdaki bir yolcu uçakta kalmayı reddediyor çünkü araçta beyaz namaz elbiseleri giymiş üç sakallı adam var." dedi.

Aynı uçakta bulunan Shanea Kerry, kadınların Müslüman erkekleri uçaktan atmaya çalıştığını ve ırkçı davranışları konusunda uyardığı için kendisine de hakaret ettiğini belirtti. "Uçağın ön kısmına gittiler, uçuş görevlileriyle konuştular ve üç adamın “iğrenç” ve “tehdit” olduğunu söyleyerek onları uzaklaştırmaya çalıştılar."

Kaynak: HT