Juventus'lu Moise Kean ırkçı saldırıya maruz kaldı

Tarih: 
Nisan, 2019
Ülke: 
İtalya

İtalya Birinci Ligi Serie A'da 2 Nisan akşamı oynanan Cagliari-Juventus maçında Juventuslu forvet Moise Kean'e yönelik ırkçı tezahüratlar, ülkede futbolda ırkçılık tartışmasını yeniden gündeme taşıdı.

Cagliari'de oynanan maçta Juventus'un ikinci golünü atan 19 yaşındaki Moise Kean, tezahüratların yükseldiği Cagliari tribününün önüne giderek kollarını açtı ve hareketsiz biçimde tribünlere baktı.

Bir süre bu şekilde duran Kean'e yönelik ırkçı tezahüratların daha da artması üzerine takım arkadaşları ve Cagliarili futbolcular Kean'i bu bölgeden uzaklaştırdı.

Kean maç sonrası bu anın görüntülerini, "Irkçılığa karşılık vermenin en iyi yolu. Irkçılığa hayır" mesajıyla sosyal medyada paylaştı. Kean'in bu mesajı Instagram'da, aralarında futbol yıldızlarının da bulunduğu 400 binin üzerinde kişi tarafından beğenildi.

Kendisi de Cagliari taraftarlarının ırkçı tezahüratlarına maruz kaldığı iddia edilen bir diğer Juventuslu oyuncu Blaise Matuidi de takımın siyah beyaz renklerine atıfla "Siyah+Beyaz. Irkçılığa hayır" şeklinde bir sosyal medya mesajı yayımladı. Bu mesaj da Instagram'da 380 binin üzerinde beğeni aldı.

Kaynak: BBC