Camiye saldıran terörist mahkemede "beyaz güç" işareti yaptı

Tarih: 
Mart, 2019
Ülke: 
Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Al Noor ve Linwood Camilerinde cuma namazı sırasında 50 kişiyi katledip 40 kişiyi yaralayan terörist Brenton HarrisonTarrant, cinayet suçlamasıyla mahkemeye çıkartıldı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde, iki camiye silahla saldıran 28 yaşındaki terörist Brenton Tarrant hakim karşısına çıkarıldı. Terörist mahkemeye beyaz bir kıyafet ve elleri kelepçeli götürüldü.

Teröristin duruşmada eliyle yaptığı işaret ise dikkat çekti. İşaretin beyaz ırkın üstünlüğünü simgeleyen White Power, yani "beyaz güç hareketi" olduğu ifade edildi.

Teröristin duruşma sırasında basına servis edilen görüntülerinde yüzü gösterilmedi, bunun mahkeme kararı olduğu belirtildi.

Dünyadaki beyaz milliyetçi gruplar ve ırkçı internet trolleri tarafından kullanılan bir sembol olarak bilinen "Beyaz güç" işareti yapan terörist, çıkarıldığı mahkemece cinayetten gözaltına alındı.

Yoğun güvenlik tedbirleri altında çıkartıldığı mahkemede kefalet talebinde bulunmayan terörist Tarrant’ın, 5 Nisan'a kadar gözaltında tutulmasına hükmedildi.

Kaynak: NTV