Sözlük sitesinde tepki toplayan cümle: Hitler Yahudilere nazik davrandı

Tarih: 
Mart, 2019
Ülke: 
Fransa

İnternet üzerinden sözlük servisi sunan Fransız Reverso sitesindeki bir örnek cümlede Hitler'in Yahudilere karşı "iyi" davrandığı ifade edilmesi Fransa'da kamuoyunda tepkilere neden oldu. Tepkilerin büyümesi üzerine Reverso özür mesajı yayınladı.

Siteyi kullananlar, İngilizce'de "daha iyi" veya "daha nazik" anlamlarına gelen "nicer" kelimesini arattığında, karşılarına örnek olarak "Hitler, Yahudilere hak ettiklerinden daha nazik davranıyordu." cümlesi çıktığını gördü.

Bunun üzerine Irkçılığa ve Antisemitizme Karşı Uluslararası Lig (LICRA) derneği, Twitter üzerinden mesaj yayınlayarak şirketten açıklama yapmasını istedi.

Reverso şirketinin genel müdürü Theo Hoffenberg, cümlelerin internette bulunan açık kaynaklardan otomatik olarak toplandığını ancak sitede yayınlanmadan önce herhangi bir insan kontrolünden geçemediğini söyledi.

Hoffenberg, örneğin film alt yazılarından toplanan cümlelerin günlük konuşmada kullanılan ifadeleri tercüme etmeye yardımcı olduğunu fakat bu cümlelerde sert ifadelerin bulunabildiğini açıkladı.

Söz konusu cümlenin de Kanadalı Neonazi Terry Tremaine'e ait olduğu ve Kanada'da bulunan bir mahkemenin internet sitesinden alındığı belirtildi.

Site daha önce de ırkçı ve cinsiyetçi ifadeleri kullandığı için gündeme gelmiş, "Kadınlara gonga vurur gibi vurulmalı." cümlesi özellikle dikkat çekmişti.

Başka örnek ise site üzerinde "siyahlar" anlamına gelen "les noirs" araması yapıldığında ortaya çıkmıştı. Reverso'nun bu tabir için "Açıkçası çoğu hayvan siyahlardan nefret eder." ve "Bilinen bir gerçek: Siyahlar gelince suç oranı artar." cümlelerini örnek vermesi tepki toplamıştı.

Kaynak: EN