Tommy Robinson’ın Facebook ve Instagram hesapları kalıcı olarak kapatıldı

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
Birleşik Krallık(İngiltere)

İngiliz Savunma Ligi'nin kurucusu aşırı sağcı Tommy Robinson'ın sosyal medya hesapları, sitelerin nefret dolu konuşma konusundaki politikalarını tekrar tekrar ihlal ettiği için Facebook ve Instagram'dan kalıcı olarak yasaklandı.

Şirket, asıl adı Stephen Yaxley-Lennon olan Robinson’ın insanlara şiddet çağrılarını, organize nefret gruplarını desteklemeyi ya da bulunmayı yasaklayan kurallarını ve insanların siteyi başkalarına zorba davranarak kullanmasını engelleyen halkı korumaya yönelik politikalarını ihlal ettiğini söyledi.

Yasak, Facebook’un Robinson’a karşı son bir yazılı uyarı yayınlamasından bir ay sonra gerçekleşti. Robinson’ın hesaplarının nefret dolu konuşmamaya yönelik şirket politikalarını çiğnemeye devam ederse platformdan kalıcı olarak kaldırılacağı da belirtilmişti.

Bu uyarı, insanları Kuran-ı Kerim’i takip edenleri terörize etmeye ve liderlik etmeye çağıran bir yazının içeriğindeki ihlallerden dolayı yapılmış. Paylaşım, insanları Müslümanlara karşı “savaşmaya” çağıran bir görevdi ve sitede insanları zorba olarak gösteren çoklu videolar vardı.

Bu uyarının ardından Robinson, Facebook politikalarını tekrar ihlal etti:

Proud Boys ve Gavin McInnes gibi tanınmış nefret figürleri veya gruplarıyla etkinliklere katılmak

Bu nefret şahsiyetlerine ve gruplarına kamuoyunda övgü veya destek

Toplumdaki belirli bir grubu hedef alan nefret söylemini içeren genel açıklamalar

Halk, ırk, etnik köken veya ulusal köken gibi konulara dayanarak insanlara yönelik şiddet çağrısı yaptı.

Kaynak: The Guardian