İtalya'da ırkçı deney skandalı: Bakın bu siyah çocuk ne kadar da çirkin!

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
İtalya

İtalya'nın Foligno kentinde bir ilkokul öğretmeninin, Nijerya kökenli iki kardeşe yönelik sınıf ortasında ırkçı ifadelerle hitap etmesi sonrası ülkedeki aşırı sağ eğilimler yine tartışma konusu oldu.

İtalyan basını, ülkede son 1 yılda ırk temelli şiddet vakalarının 3 katına çıktığına dikkat çekti.

Umbria bölgesinde yer alan Foligno'da, Monte Corvino mahallesindeki ilkokulda görevli öğretmenin, Nijerya kökenli 10 yaşındaki bir öğrenciyi ayağa kaldırarak diğer öğrencilere, "Bakın bu siyah çocuk ne kadar da çirkin! Çocuklar, siz de onu çirkin bulmuyor musunuz?" dediği iddia ediliyor.

Öğretmenin "yüzünü görmemek için" çocuğa pencereden dışarı bakması talimatı verdiği belirtiliyor. Aynı öğretmenin, bu çocuğun başka bir sınıfta öğrenim gören kız kardeşine de benzer şekilde muamele ettiği iddia ediliyor.

Öğrencilerin yaşananları velilerine anlatması ve olayın sosyal medyada yayılması üzerine ülkede "gündelik yaşamda ırkçılık" tartışması başladı.

Siyaset dünyasından gelen tepkilerde de hükümete ve özellikle de İçişleri Bakanı Matteo Salvini'ye eleştiri yöneltildi. Merkez soldaki Demokratik Parti'den Walter Verini, son zamanlarda "farklı ten rengine sahip kişilere yönelik yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve ayrımcılık kokan zincirleme eylemlerin" yaşandığına; toplu taşıma araçlarında, okul yemekhanelerinde ve duvar yazılarında bu gibi vakalarla karşılaşıldığına dikkat çekti.

Verini, "Nefret, yabancı düşmanlığı tohumları ekenlerin yaşananlarda sorumluluğu var. İktidarda olanlar ve özellikle de Bakan Salvini, ciddi bir vicdan muhasebesi yapmalı" dedi.

Merkez sağdaki "Haydi İtalya" partisi Temsilciler Meclisi Grup Başkanı Mariastella Gelmini de "Foligno vakası, toplulumuzdaki yozlaşmanın sembolüdür" diye tepki gösterdi.

Salvini ise bu tepkilere karşılık olarak, "O çocuğun yanındayım. Ama her seferinde suçun Salvini'ye ait olduğunun söylenmesi gülünç" dedi.

Kaynak: BBC