Finlandiya'da ırkçı örgüt Arapları hedef gösterdi

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
Finlandiya

Finlandiya’da polis, ‘sezon avı’nı başlattığını açıklayan ırkçı Soldiers of Odin (Odin’in Askerleri) örgütü hakkında nefret suçundan soruşturma başlattı.

Facebook ve Vimeo’da yayımlanan bir videoda grubun maskeli bir üyesi, sosyal medya aracığıyla “pedofil” belirlemek için bir kampanya başlattıklarını açıkladı. Son dönemde “genç kadın bulmak isteyen pedofillerin sayısında belirgin bir artış gördükleri için” böylesi bir kampanyayı başlattıklarını öne sürdü.

Grup, sosyal medyada açtığı hesaplarda genç kızların müstehcen resimlerini yayımlıyor ve “Eğer pedofili buluşmak isterse Odin’in Askerleri üyeleri onu unutamayacağı bir şekilde karşılayacak” diyor.

Söz konusu sosyal medya hesaplarından genç yaşlardaki kadınların resimlerini yayınladıklarını, kısa sürede yaşlı erkeklerden yanıt aldıklarını ve yanıt verenlerin çoğunluğunun ‘Arap olduğu’nu iddia etti.

Komiser Pekka Hetönen, Odin’in Askerleri’nin videosunun nefret suçu oluşturabileceğini söyledi. İnternette yayımlanan nefret Suçları Ulusal Savcılığın görev alanına girdiği için savcılığa durumu ilettiklerini belirtti.

Hetönen, Ulusal Savcının soruşturma açması durumunda bir bütün olarak grubu değil videoda yer alan kişilerin soruşturma kapsamında olacaklarını söyledi. Video yayımlandıktan bir süre sonra silindi. Hetönen, videonun polis girişimleri sonucu silinmediğini ve bazı özel şahısların şikayetleri üzerine ilgili şirket tarafından silinmiş olabileceğini ifade etti.

“Odin’in Askerleri” 2015 yılında Finlandiya’ya 32 bin sığınmacının gelmesinden sonra Mika Ranta adlı eski sabıkalı bir Nazi tarafından kurulmuştu. 20 bin nüfuslu Kemi kasabasında kurulan örgüt Finlandiya’nın 17 yerleşim biriminde örgütlenmişti. 

Örgütün ilk dönemlerinde, dönemin Emniyet Genel Müdürü Seppo Kolehmainen, gazetecilerin sorusu üzerine “Polis yasa ve düzeni sağlayacak. Ama onlar yasaları uygulamaya kalkmadıkça polisin gözü ve kulağı olabilir” diyerek “Odin’in Askerleri”ni meşrulaştırmıştı.

Kaynak: Sputnik