Siyahi eşine orangutan diyen aşırı sağcı Lig Partisi’nden aday oldu

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
İtalya

İtalya’nın ilk siyahi kadın milletvekilinin eşi bölgesel seçimlerde aşırı sağcı Lig Partisi’nden (Kuzey Ligi) aday oldu.

Eski Bakan Cecile Kyenge’nin eşi Domenico Grispino belediye seçimlerine eşine “orangutan” diyen Lig Partisi’ni temsilen katılacağını açıkladı.

Lig Partisi 2013’te Kyenge’yi ırkçı nefret ve ayrımcılık söylemleri ile itham etmiş ve yargı tarafından cezaya çarptırılmıştı.

Lig Partisi adına Modena bölgesinden seçimlere katılacağını kaydeden Grispino bir radyoya yaptığı açıklamada, aldığı karar konusunda eşi ile asla konuşmadığını belirterek “Ben kendim için, başkaları da kendileri için karar verirler.” dedi. Grispino programda Lig Partisi lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin göçmen politikasını savunmayı da ihmal etmedi.

Aşırı sağcı partinin “Göçmenlere evlerinde yardım edelim” sloganına tam destek verdiğini belirtti ve Salvini’nin Avrupa’da göçmen sorununa “farkındalık” yaratmak için mücadele ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz salı twitter hesabından bir açıklama yayınlayan Kyenge ise eşinin hangi partiden aday olmaya karar vermekte özgür olduğunu ve bu anayasal hakka saygı duyduğunu belirtti.

Siyahi milletvekili birkaç ay önce boşanma davası açmıştı. Davanın ilk celsesinin kısa zamanda görülmesi bekleniyor.

Kaynak: EN