Liam Neeson: Öldürmek için siyah bir p.ç aradım

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
İrlanda

Hollywood'un 1993 tarihli "Schindler's List" filmiyle şöhret olmuş ve son dönemde gerilim filmlerine yönelmiş Kuzey İrlandalı aktörü Liam Neeson, yeni filmi Cold Pursuit'in tanıtımı çerçevesinde The Independent'a verdiği röportaj çok tepki topladı.

Çok sevdiği bir kadının bir Afro Amerikalının tecavüzüne uğradığını öğrenmesinin ardından ırk temelli intikam alma arzusuna kapıldığını anlatan Neeson, "siyah bir p.ç bulup öldürmek" istediğinden söz etti:

"Bir sopayla yukarı aşağı yürüyüp birinin bana yanaşmasını umuyordum. Bunu söylemeye utanıyorum. Siyah p.çin birinin bir bardan çıkıp benimle bir sebepten dalaşacağını umarak belki bir hafta boyunca bunu yaptım, böylece onu öldürebilecektim."

Tecavüzü öğrendiğinde ilk sorusunun "Kim olduğunu biliyor musun", ikinci sorusunun "(Saldırganların) Renkleri neydi" olduğunu itiraf eden İrlandalı aktör, böyle düşünüp davranmış olmasının korkunç olduğunu dile getirdi.

Röportaj yayımlanır yayımlanmaz sosyal medyadan ırkçılık eleştirileri yükseldi. Bunun üzerine ABC kanalının 'Good Morning America' programına çıkan 66 yaşındaki aktör "Irkçı değilim, bu 40 yıl önceki bir olaydı, daha sonra bir rahibe günah çıkararak yardımını istedim. Her gün iki saat enerji harcayacak şekilde yürüyüşe çıktım ki, bu hislerden kurtulayım. Bugün bu feci davranışımdan ötürü utanç duyuyorum" dedi. 

Kaynak: Sputnik