McJesus tablosu İsrail'de Hristiyan Arapları ayağa kaldırdı

Tarih: 
Ocak, 2019
Ülke: 
İsrail

İsrail vatandaşı olan Filistinli Hristiyanlar, ülkenin kuzeyindeki Hayfa kentinde bulunan Hayfa Sanat Müzesi'nde inançlarına hakaret içeren bazı tablolar bulunduğu gerekçesiyle protesto gösterisi düzenledi.

Çoğunluğunu İsrail vatandaşı Filistinli Hristiyanların oluşturduğu Hayfa kentindeki müze önünde toplanan bir grup Hristiyan genç, Finlandiyalı Sanatçı Leinon'un eserlerinin kaldırılması amacıyla oturma eylemi başlattı.

Polisin dağıtmak istediği kalabalık, güvenlik güçleriyle çatıştı. Polis ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanırken öfkeli kalabalık da polise taş atarak karşılık verdi.

Protestocular heykel, tablo ve modellerle kapitalizm ve tüketim kültürünü eleştiren Finlandiyalı Sanatçı Jani Leinon’un eserlerinin de bulunduğu "Kutsal Eşyalar" başlığıyla düzenlenen serginin bir parçası olarak sergilenen bazı eserlerin Hazreti İsa'yla dalga geçtiğini belirtiyor.

Özellike Ronald McDonald'ın Hz. İsa'nın çarmıha gerilmesinden esinlenilerek 'McJesus' adlı heykel, Hristiyanların öfkesine neden oldu.

Hayfa Piskoposlar Konseyi Müsteşarı Vedi Ebu Nassar yaptığı açıklamada kent halkı olarak söz konusu müzede yapılan serginin, Hazreti İsa ile "dalga geçtiğini" fark ettiklerini söyledi.

Ebu Nassar, müze ziyaretinde bazı eserlerin Hazreti İsa ve Hazreti Meryem’e hakaret ettiğini belirterek sergiye ilişkin fotoğrafların yayılmasının kentte yaşayan Filistinli Hristiyanlarda büyük bir öfke yarattığını ifade etti.

Serginin insanların dini hassasiyetlerini zedelediğini vurgulayan Ebu Nassar, “Ben şahsen belediye ve müze yetkilileriyle görüştüm. Onlara kendileri için sanat olan şeyin başkaları için sanat sınırlarını aşma anlamına gelebileceğini söyledim.” dedi.

Kaynak: EN