Güney Afrika'da apartheid sistem devam ediyor

Tarih: 
Ocak, 2019
Ülke: 
Güney Afrika

Güney Afrika'da siyahi ve beyaz ilkokul çocukları ebeveynler tarafından öfkeyle karşılanan bir sınıf resminde ayrı masalarda otururken görüldü.

Bir öğretmen tarafından çekilen fotoğrafta, sınıfın arkasında köşede saklanmış oturan az sayıda siyah öğrencinin küçük bir masada, 18 beyaz öğrenciden oluşan bir grubun da başka masada olduğunu gösteriyor.

Ülkenin kuzeyindeki Laerskool Schweizer-Reneke anaokulunda çekilmiş görüntü çocukların sınıf öğretmeni tarafından okulun WhatsApp grubunda paylaşıldı.

Daha sonra, okuldaki ilk günlerinin nasıl geçtiğini göstermek için tüm çocukların ebeveynleriyle paylaşıldı. 

Beş yaşlarındaki çocukların durumu Güney Afrika'nın karanlık Apartheid'ini ırk ayrımcılığı ve baskı geçmişini yansıtıyordu.

Adını söylemeyen siyah öğrencilerden birinin annesi TimesLIVE'a şunları söyledi: "Bu benim için heyecan verici bir gündü ama olmadı. Çok sinirliyim."

“Tek gördüğüm beyaz ebeveynlerden gelen teşekkür ederim mesajlarıydı ama kimse öğrencilere yapılan ayrımcılık hakkında hiçbir şey söylemiyordu.”

Fotoğraf sosyal medyada yayıldı ve okulu belirgin bir şekilde ayrım yapılmasına izin verdiği için eleştirdi. 

Aktivist ve ANC kampanya yöneticisi Mcebo Dlamini Facebook'ta: "Bu görüntü hakkında en kışkırtıcı olan şey, siyah çocukların beyaz çocuklardan dışlanmaları, sözde apartheid Afrika’mızda yaygın olarak görülmüyor. Acı veren şey ise, ırkçılığın sona erdiği konusunda ısrar eden ve siyahların ve beyazların ırkçılığın temelini olmayan barışçıl ilişkilere sahip olabileceğini düşünen siyahi insanlar olduğudur."

Okul yorum için yerel medyadan gelen taleplere cevap vermedi.

Kaynak: Daily Mail