Schindler'in Listesi'ni ücretsiz gösteren salon Alman aşırı sağını rahatsız etti

Tarih: 
Ocak, 2019
Ülke: 
Almanya

Almanya'da bir sinema salonunun Yahudi soykırımını işleyen 'Schindler's List' (Schindler'in Listesi) adlı filmi yeniden gösterime koyarak ülkede aşırı sağın yükseldiği siyasi ortamda konunun yeniden gündeme gelmesini ve tartışılmasını istemesi aşırı sağcı AfD partisinin tepkisini çekti.

"Mümkün olduğu kadar geniş bir kitle tarafından izlenmesini ve hatırlanmasını istiyoruz" diyen CINEXX sinema salonları yönetimi film için giriş ücreti alınmayacağını sadece arzu edenlerin 7 Euro destek kartı satın alabileceğini duyurması tartışmaları büyüttü.

Filmin bedava gösterimi Rhineland-Palatinate bölgesindeki AfD ofisinden yapılan küçümseyici bir açıklama ile karşılık buldu. Alman SWR’ye yapılan açıklamada "AfD’nin Yahudilerin kitlesel imhası anlamına gelen Holokost’la bağlantılı olduğu imalarının ne kadar hatalı olduğunu kelimelerle ifade etmemiz mümkün değil" denildi.

Buna karşılık olarak CINEXX yönetiminin yayınladığı açıklamada ise "Tüm AfD üyelerinin Nazi olduğunu iddia etmiyoruz. Nasıl bir tarihi aydınlanmaya ihtiyaçları oldukları kendilerinin bileceği iştir ancak görebildiğimiz kadarıyla AfD'nin parti programında Nazi dönemindeki uygulamalara ve olaylara fazla önem atfedilmemesi gerektiği de güçlü şekilde önerilmekte" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: EN