Ukrayna’da Nazi işbirlikçisi Stepan Bandera’nın doğum günü bayram ilan edildi

Tarih: 
Aralık, 2018
Ülke: 
Ukrayna

İkinci Dünya Savaşı döneminde ülkeyi işgal eden Nazi Almanyası ile işbirliği yapıldığı bilinen Ukrayna milliyetçi hareketinin lideri Stepan Bandera'nın doğum gününün 110. yıldönümü 1 Ocak 2019'da kutlanacak.

Ukrayna'da önümüzdeki yıl ayrıca Kiev'de doğan, Rus ve Sovyet avangart süprematist hareketinin yaratıcısı ressam Kazimir Maleviç ve Rusya İmparatorluğu ile ABD'de çalışmış olan hava araçları tasarımcısı İgor Sikorski gibi ‘önde gelen Ukraynalı isimlerin' doğum günleri de kutlanacak.

Listede ayrıca Ukrayna'nın batısındaki Vinnitsa kentinde binlerce Yahudi'nin öldürülmesinden sorumlu olan Simon Petlyura'nın adı da yer alıyor.

Kutlamaları yapılacak olan kişilerin daha iyi tanınmasının sağlanması için Ukrayna Ulusal Bankası özel madeni paralar basacak, Ukrpoçta (Ukrayna Postane Servisi) ise zarf ve pul çıkaracak.

Bu arada yeni kararname doğrultusunda Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda doğum günlerinin yıldönümleri kutlanacak olan kişilere adanacak özel derslerin yapılmasını sağlayacak, aynı zamanda Kültür Bakanlığı, geniş tanıtımı amaçlayan sergi ve diğer etkinlikler organize edecek, televizyon ve radyo komitesi ise tüm bu etkinliklerin yayınlanmasını sağlayacak.

Kaynak: Sputnik