ABD’de aşırı sağcı kişi ve gruplar tarafından düzenlenen saldırıların sayısı arttı

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre ABD’de radikal sağcı kişi ve gruplar tarafından düzenlenen saldırıların sayısı son on yılda giderek arttı.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin (CSIS) geçen hafta yayınladığı rapora göre bu tür saldırılarda 2016’yla 2017 yılları arasında iki kat artış görüldü.

Raporda, geçen ay Demokrat Partili siyasetçiler ile Trump’ı eleştiren isimlere bombalı paket gönderilmesi olayı ve 11 kişinin ölümüyle sonuçlanan Pittsburgh’daki bir sinagoga düzenlenen saldırı da örnek olarak gösteriliyor.

Araştırma raporunu hazırlayan Seth Jones Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Amerika’da aşırı sağcılığın yükselişe geçmesine neden olan birçok farklı etken var. Bunlardan biri, neo-Naziler, ’Egemen Vatandaşlar’ ve diğer benzeri grupların internet ve sosyal medya kullanımındaki artış. İkincisi ise, bu tür grupların Almanya, Ukrayna, İtalya ve hatta İngiltere gibi Avrupa ülkelerindeki benzer gruplarla kurduklar bağ” dedi.

Jones üçüncü bir etkenin ise Amerika’da süregelen siyasal gelişmeler olduğunu söyledi ve şöyle ekledi: “Bu durum, aslında şu anki başkan daha seçim kampanyasını bile başlatmamışken ortaya çıkmaya başlamıştı. Ancak son iki yıl içerisinde daha da arttığı çok net. Bu görüşteki (aşırı sağ) bireyler harekete geçirildi.”

CSIS araştırma sonuçlarına göre 2007 yılı ile 2011 yılları arasında aşırı sağ gruplar yılda ortalama beş ya da daha az saldırı düzenliyordu. Bu rakam 2012’de 14’e yükseldi ve 2016 yılına kadar aynı oranda devam etti.

Ancak 2017 yılında 31’e kadar çıktı. Bazı uzmanlar Amerika’daki mevcut siyasi atmosferin ülkedeki aşırı sağcıların harekete geçmesinde büyük etkisi olduğunu söylüyor. 
 

Kaynak: Amerikanın Sesi