Dolce & Gabbana'dan Çin'deki defile için ırkçı reklam filmi

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
İtalya

Modanın ünlü markalarından Dolce & Gabbana, internette yayınlanan reklamlarının ırkçı bulunmasının ardından Şangay'daki moda defilesini erteleme kararı aldı.

Lüks moda markasının Çinli bir kadının yemek çubuklarıyla makarna ve pizza gibi İtalyan yemeklerini yerken zorlandığı etkinliğin tanıtımı için hazırladığı videolar tepkilere neden olmuştu.

Aralarında 'Bir Geyşanın Anıları' filminin oyuncularından Zhang Ziyi'nin de olduğu, reklam filmini ırkçı bulanlar sosyal medyadan markaya eleştiri yağdırdı.

Dolce&Gabbana, Şangay'da düzenleyeceği şovu için hazırlanırken, Instagram hesabından Asyalı bir modelin İtalyan yemeklerini chopstick yardımıyla yemeye çalıştıği bir dizi kampanya videosu yayınladı. Bu son kampanya filmi 'DG Loves China'nın ırkçılıkla suçlanmasına neden oldu. Çinlilerin yemek kültürünü alay konusu haline getirmekle suçlanan Dolce&Gabbana, sosyal medyada dile düştü.

Instagram'da moda markalarının korkulu rüyası Diet Prada da duruma dahil olunca olay farklı bir boyuta taşındı. Diet Prada'nın destek verdiği ırkçılık suçlamarına karşı Stefano Gabbana Instagram hesabına özel bir mesaj atarak "Tüm dünya Çinlilierin yemeklerini chopstick'le yediğini biliyor. Bu ırkçılık mı? Eğer pizza ya da makarnanın chopstick'le yenmesi Çinlileri gücendiriyorsa, bu onların problemi bizim değil!" yazdı.

Diet Prada'nın 18,9 milyon takipçili hesabında bu mesajı yayınlamasıyla işler bir hayli karıştı. Dolce&Gabbana sosyal medya hesabından Instagram'larının hacklendiğini, Stefano Gabbana'nın hesabının da çalındığını duyurdu. Daha sonra Stefano Gabbana, ben değilim diyerek bir açıklama yaptı. Ancak bu "kurtarma operasyonu" işe yaramadı ve Dolce&Gabbana'nın Şangay şovu iptal oldu.

Kaynak: Business of Fashion