Avrupa'nın en büyük Yahudi topluluğunun yaşadığı Fransa'da antisemit saldırılar korku saçıyor

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Fransa

Fransa Avrupa'nın en büyük Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 550 bin Yahudinin yaşadığı ülkede son yıllarda bu azınlık grubu mensubu çok sayıda kişi kendilerini güvende hissetmediklerinden şikayetçi.

Pinto ailesi onlardan biri. Geçen sene evlerinde dini inançları dolayısıyla 3 kişinin saldırısına uğrayan aile Fransa'yı terketme kararı almış. Roger Pinto, yaşadıkları dehşet dolu anları şu şekilde anlatıyor:

"Bize 'Siz yahudisiniz demek ki paranız var' dediler. Üçümüzü birden odaya götürdüler ve ellerimizi bağladılar. "Kımıldamayın, kımıldarsanız sizi öldürürüz" dediler. Oğlumun ellerini bağladılar, eşime tekme attılar, özellikle vücudunun yan bölgelerine. Korkmadığımızı görünce büyük bir tornavida çıkarıp boğazıma dayadılar. Sonra ben saldırının etkisiyle bayılmışım."

Fransa'daki sinagoglar ve Yahudi okulları terör saldırısı riski nedeniyle askerler ve güvenlik güçleri tarafından daimi koruma altında.

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi siyaset bilimcilerinden Nonna Mayer Fransa'da yaşanan antisemitist saldırıların 2000'li yıllarda büyük bir artış gösterdiğinin altını çiziyor:

"90'lı yılların ortasında saldırı sayısı yılda 50'nin altına düşmüştü. İkinci İntifada'yla birlikte 2000'li yılların başında kayda değer bir artış görüldü. Yıllık 900 saldırının üzerine çıkıldı ve bu saldırılar İsrail Ordusu'nun alandaki müdahalelerinin hemen ardından gerçekleşiyordu."

Kaynak: EN