Brezilya'nın yeni devlet başkanı aşırı sağcı Bolsonaro oldu

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Brezilya

Brezilya'da, devlet başkanlığına Sosyal Liberal Partinin (PSL) adayı aşırı sağcı Jair Bolsonaro seçildi. Seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, Sosyal Liberal Partinin adayı aşırı sağcı Jair Bolsonaro oyların yüzde 55.2'sini aldı.

Brezilya'da 7 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda, adayların yeterli oy çoğunluğuna erişememesinin ardından düzenlenen ikinci tur oylamasında, halk dün sandık başına gitti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, PSL'nin adayı aşırı sağcı Bolsonaro, oyların yüzde 55.2'sini alarak seçimin galibi oldu. İşçi Partisinin (PT) solcu adayı Fernando Haddad ise oyların yüzde 44'ünü aldı.

Aşırı sağcı liderin hem Brezilya'da hem de ülke dışında büyük tepkilere neden olan bazı açıklamaları şöyle:

"Diktatörlük döneminin hatası işkence edip öldürmemekti."

"Diktatörlük döneminde daha fazla insan öldürülmüş olsaydı ülke bugün çok daha iyi bir yerde olurdu."

"Tanrı her şeyin üstündedir. Hayır, seküler devlet tarihi diye bir şey yoktur. Devlet Hristiytan'dır ve buna karşı çıkanlar çekip gidebilirler. Azınlık, çoğunluk önünde boyun eğmelidir."

"Siyahlara ne gibi bir tarihsel borcumuz varmış? Ben kimseyi köleleştirmedim. Portekizliler de Afrika'ya ayak bile basmadılar. Siyahları buraya köle olarak getirenler yine siyahlardı."

"Eşcinsel bir oğlum olsaydı onu sevemezdim. İkiyüzlü olamam. Eşcinsel olmasındansa trafik kazasında ölmesini tercih ederdim."

"Sana asla tecavüz etmezdim çünkü sen buna bile layık değilsin."

Kaynak: BBC