Norveç geçmişte kötü muamele ettiği Alman kızlarından af diledi

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Norveç

Norveç Başbakanı Erna Solberg İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerleri ile ilişkileri olan Norveçli kadınların kötü muamelelere maruz kalması sebebiyle özür diledi.

Resmi bir devlet özürü yayınlayan Solberg hükümeti o dönem ilişkileri nedeniyle Norveç devletinin misillemelerine maruz kalan 30 bin ila 50 bin arası Norveçli kadına "Alman kızları" olarak yaftalanmalarından dolayı af diledi.

Bu kadınlardan çoğu 1945'te Norveç'in özgür kalmasının ardından devlet yetkilileri ve kurumlarınca haksız yere tutuklanıp, işini kaybedip ve hatta vatandaşlığı elinden alındı.

Bugün bu kadınlardan çok azı hayatta olduğu için resmi özrün herhangi bir maddi tazminata yol açması beklenmiyor.

The Guardian gazetesine konuşan Norveç'teki Holokost ve Azınlık Çalışmaları Merkezi Direktörü Tarihçi Guri Hjeltnes "Alman askerleri ile ilişki kuran kadınların Alman askeri amaçlarına hizmet edip etmediklerini bilemeyiz. Ancak onların tek görülebilen kabahati yazılı olmayan kurallara uymamak ve ahlaken hatalı davranmaktır diye düşünebiliriz. Savaş döneminde Alman kadınlarla evlenen 28 Norveçli erkeğin hiçbiri vatandaşlıktan çıkarılmadığı gibi herhangi bir yaptırıma da uğramadılar." açıklamalarında bulundu.

Kaynak: EN