İsrail, Müslüman gelin ve Yahudi damadın evliliğine tepki gösterdi

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
İsrail

İsrailli Arap gelin ile Yahudi damadın evliliğine İsrailli bakanlardan tepki geldi. Yahudi oyuncu Tzachi Halevi ile İsrail televizyonlarının ilk Arap spikeri Lucy Ahariş'in evliliğinin ardından İsrail İçişleri Bakanı gelinden din değiştirmesini istedi.

Yahudi oyuncu Tzachi Halevi ile İsrail televizyonlarının ilk Arap spikeri Lucy Ahariş, 4 yıl boyunca gözlerden uzak bir ilişki yaşadı. 11 Ekim'de ise çift İsrail'in batısında düzenlenen bir törenle dünya evine girdi.

Halevi de Ahariş de İsrail vatandaşı ancak Fauda dizisinin yıldızı Halevi Yahudi, Ahariş ise 2015 yılında İsrail'in kuruluş yıldönümü töreninde konuşma yapmış, tören esnasında tören ateşini yakmış İsrailli bir Arap. İsrail'de farklı dinlere mensup çiftlerin evlenmesi yasal olarak mümkün değil.

İsrail İçişleri Bakanı Arye Deri, "Bu özel bir mesele ama bir Yahudi olarak bu soruyu bana sorarsanız böyle şeylere karşı olduğumu söylemek zorundayım" açıklaması yaptı. Yahudilerin soylarını korumak zorunda olduğunu savunarak Ahariş'ten din değiştirmesini istedi ve çiftin doğacak çocuklarının İsrail'de sorun olacağını söyledi. 

Aşırı sağcı Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud milletvekili Oren Hazan ise daha sert bir açıklama yaptı. Ahariş'in İsrail'e zarar vermek için Yahudi ruhunu baştan çıkardığını iddia etti. 

Kaynak: HT