Avrupa'nın ödüllendirdiği Kosovalı yazarın Avrupa vizesi reddedildi

Tarih: 
Eylül, 2018

Kosovalı yazar Jeton Neziraj, ülkesinde Avrupa'nın politikalarını vurguladığı için Avrupa Birliği ödüllerine layık görüldü ancak yazarın Avrupa vizesi reddedildi.

Kosovalı oyun yazarı Jeton Neziraj, kendisinin "zirveden sıfıra düşme" anının, Avrupa Birliği'nin tuhaf ve tutatsız Kosova politikalarının bir yansıması olduğunu belirtti. 

Ayrıca Neziraj BIRN ile röportajında, Kosova'nın AB ile imzalayacağı olası vizesiz seyahat anlaşmasının önemine dikkat çekti ve Kosova'nın bu anlaşma için istenilen tüm şartları yerine getirdiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu, Kosova'nın bir gün almayı umduğu vize serbestliği konusunda ilerlemeyi önerdi.

41 yaşındaki Neziraj, 20'den fazla dile çevrilmiş 20'den fazla oyun yazdı.

Kosova'nın ulusal bayram yaptığı 9 Mayıs Avrupa Günü'nde Neziraj, Kosova'daki AB Ofisi başkanı Nataliya Apostolova tarafından imzalanan ve Avrupa'nın tanıtımı için kendisine verilen Yılın Avrupalısı ödülünü Kosova'daki değerleri ve Avrupalı fikirleri tanıtmaya kendini adadığı için aldı.

Bununla birlikte, aynı zaman zarfında Neziraj ve ekibi, Romanya'nın Timisoara kentinde düzenlenen bir tiyatro festivaline katılmaya davet edildiklerinde şaşırtıcı bir durumla karşılaştılar.

Priştine'deki AB elçiliklerinin kapısını vize almak için çaldıklarında kapılar yüzlerine kapandı. Vize başvuruları reddedildi.

Kaynak: BalkanInsight