Teksas'ta lise kitapları Arapları suçluyor

Tarih: 
Eylül, 2018
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

Teksas’ta lise ders kitapları Arap-İsrail çatışmasının suçlusu olarak Arapları gösteriyor.

Texas Eyaleti Orta Eğitim İdaresi tarafından son onaylanan ders kitaplarında, İsrail-Arap çatışmasının sebebi olarak 1948’de İsrail’in kurulması sonrası Arapların Yahudi ulusunu reddetmesi gösteriliyor.

Orta Eğitim İdaresi konu hakkında bir açıklama yaparak kararın oybirliği ile alındığını ve  ders kitaplarının devamlı olarak her sene gözden geçirileceğini belirtti.

Yeni Sosyal bilgiler kitaplarında yer alan  “Arapların yeni kurulan İsrail devletini baştan beri reddetmesi günümüzdeki İsrail-Arap çatışmasının başlıca sebebi olmuştur.” ifadesi  kuruldan geçerek onay aldı. 

Söz konusu ifade Sosyal Bilgiler kitaplarının "Afrika, Ortadoğu ve  Güney Asya’da Özgürlük Hareketlerinin Başlaması" adlı bölümde yer alıyor. Gönüllü bir grubun tavsiyesi ile hareket eden Orta Eğitim İdaresi Kurulu, Eyaletin beş Demokrat ve on Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesinden oluşuyor.

Kurul ayrıca müfredatta bazı değişiklikler de yaparak, ABD’nin kurulması ve kültürünün gelişmesinde Yahudi Hristiyan geleneklerinin  önemini anlatan metinleri de onayladı.

Kaynak: Haaretz