İsrail tarafından öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 16'ya yükseldi

Tarih: 
Mart, 2018
Ülke: 
Filistin

Filistin'deki İsrail zulmünü raporlayan Electronic İntifada, Şubat ayında öldürülen Filistin'li sayısının 9 olduğunu açıkladı. Böylece 2018 başından beri öldürülmüş olan Filistin'li sayısı 16'ya yükseldi.

Filistinlilerin dördü arama ve tutuklama operasyonları sırasında Şubat ayında öldürüldü.

18 yaşındaki Ahmed Samir Mahmud Abu Ubeid, 3 Şubat'ta Kuzey Batı Şeria'daki Burqin kasabasında Ahmad Nasır Jarrar'ın arandığı baskın sırasında askerler tarafından kafasından vurularak öldürüldü.

İkinci bir olay ise 6 Şubat'ta gerçekleşti. İsrail kuvvetlerinin, Batı Şeria'daki Nablus şehrine baskın yapılmasıyla patlak veren çatışmalar sırasında Khalid Walid al-Tayeh'i göğsünden vurularak öldürdü.

35 yaşındaki Yasin Ömer el Saradih, Batı Şeria'daki Jericho kentinde 22 Şubat'ta düzenlenen arama ve tutuklama operasyonları sırasında İsrail kuvvetleri tarafından karnından vuruldu. Askerler, el-Saradih'i döverlerken video çekip, ona yardım etmeden terk ettiler.

19 yaşındaki Hamzeh Youssif Zamaareh ise 7 Şubat'ta Karmei Tzur yerleşimindeki bekçiyi bıçakladığı iddia edilerek bir güvenlik görevlisi tarafından vurularak öldürüldü.

Filistinli Haklar Grubu Al-Haq, cinayet işleminin "Uluslararası Ceza Mahkemesinde bireysel cezai sorumluluk yaratan bir savaş suçu" anlamına gelebileceğini söyledi.

İsrail kuvvetleri, işgal altındaki Batı Şeria'da, Doğu Kudüs dahil olmak üzere, ay boyunca 450'den fazla arama ve tutuklama operasyonu gerçekleştirdi.

 

Kaynak: ei