Ku Klux Klan lideri Charlottesville'de bir ırkçının kadını arabayla ezerek öldürmesinden memnun oldu

Tarih: 
Ağustos, 2017
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

Beyaz üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütünün lideri Justin Moore, Charlottesville'de ırkçılara karşı gösterilere katılan 32 yaşındaki Heather Heyer'in ölmesinden dolayı memnun olduğunu söyledi. Geçen hafta yaşanan olaylarda ırkçılık karşıtı yürüyüşe katılanların üzerine bir ırkçı tarafından araba sürülmesiyle Heather Heyer adlı gösterici hayatını kaybetmişti. Neo-Nazilere yakın olduğu iddia edilen sürücü James Alex Fields'ın tutuklandığı ifade edilmişti.

Irkçı KKK örgütünün liderlerinden Justin Moore ise Bayan Heyer'in öldürülmesinden duyduğu memnuniyeti açıkladı. "İnsanlar onlara vurduğu için ve o kız öldüğü için memnunum." ifadelerini kullanan Moore, onların bir avuç komünist olduğunu ve insanların ifade özgürlüğünü protesto etmek amacıyla orada bulunduklarını söyledi. Moore, bu sebeple onların zarar görmesinden rahatsız olmadığını söyledi. KKK lideri ayrıca ölümcül şiddetin giderek daha fazla yayılabileceği konusunda uyarıda bulundu. Moore, faşizm karşıtlarına gözdağı vererek, gelecekte bu olay gibi daha pek çok şiddet olayının gerçekleşeceğini söyledi.

ABD Başkanı, şiddet olaylarından birkaç saat sonra "pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti kınadığını" belirtmişti. Bu açıklamada ırkçı ve aşırı sağcı grupların adının anmaması büyük tepkilere yol açmıştı.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/kkk-leader-charloteesvi...