İsrail güçlerinin yaraladığı Filistinli şehit oldu

Tarih: 
Aralık, 2020
Ülke: 
İsrail

İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da yaraladığı 13 yaşındaki Filistinli çocuk hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Ramallah yakınlarındaki El-Mugayyer köyünde İsrail askerlerinin ateş açması sonucu karnından yaralanan Ali Ebu Aliyye'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail ordusu, El-Mugayyer köyündeki gösteriye müdahalesinde gerçek mermi kullanılmadığını iddia etti. Filistinliler cuma namazı sonrasında Ramallah yakınlarındaki El-Mugayyer köyünde yasa dışı Yahudi yerleşim birimi inşa planını protesto etmek için toplandı. Gösteri esnasında İsrail güçleri Filistinlilere müdahale etti.O esnada Aliyye gerçek mermiyle yaralandı. 4 Filistinli de plastik mermiyle yaralandı.

BM'den İsrail için inceleme çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, "İsrail'in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir" dedi. Mladenov, çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını hatırlattı. Ayrıca şiddetten de korunmaları gerektiğini belirtti.

Filistinlilerin toprakları işgal altında

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria'da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria'da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar.

27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: TRT HABER