Yasa dışı Yahudi yerleşimlerinde faaliyet gösteren firmalar

Tarih: 
Şubat, 2020
Ülke: 
İsrail

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Bürosu, İsrail tarafından işgal edilen Filistin bölgelerinde faaliyet gösteren 112 şirketten 94'ünün İsrail merkezli olduğu, diğer şirketlerin de ABD, Hollanda, İngiltere, Fransa, Tayland ve Lüksemburg gibi ülkelerden geldiğini açıkladı. BM'den yapılan açıklamada şirketlerin listeye alınmasının bu şirketlerin faaliyetlerinin hukuki durumu ile ilgili olmadığı ve bunun da amaçlanmadığı belirtildi. BM'nin açıklamasında şirketlerin faaliyetlerinin "yasa dışı" olarak damgalanmadığını vurgulandı.

Listede daha çok banka ve inşaat sektöründen şirketler yer aldı. Airbnb, Expedia, TripAdvisor ve Opodo gibi seyahat hizmeti veren şirketler, ayrıca güvenlik tekniği üreticisi Motorola Solutions ve ulaştırma alanında çalışan Fransız şirketi Alstom'a da listede yer verildi. 

İsrail'in Filistin bölgelerinde kurduğu Yahudi yerleşim birimleri, BM kararlarında uluslararası hukuku aykırı bulunuyor ve Ortadoğu'da barışın sağlanmasının önünde bir engel olarak görülüyor. BM Güvenlik Konseyi, 2016 sonunda aldığı kararda İsrail'den işgal altındaki Filistin bölgelerinde ve Doğu Kudüs'deki yerleşim birimleri kurma faaliyetlerini tamamen durdurmasını istemişti.

İşte BM'nin açıkladığı listedeki o şirketler:

Afikim Public Transportation Ltd. - İsrail

Airbnb Inc. - ABD

American Israeli Gas Corporation Ltd. - İsrail

Amir Marketing and Investments in Agriculture Ltd. - İsrail

Amos Hadar Properties and Investments Ltd. - İsrail

Greenkote P.L.C. - Birleşik Krallık

Kardan N.V. - Hollanda

Indorama Ventures P.C.L. - Tayland

Egis S.A. - Fransa

eDreams ODIGEO S.A. - Lüksemburg

Kaynak: DW