Adı açıklanınca ortalık karıştı ‘Bir diktatöre nasıl ödül verilir?’

Tarih: 
Ocak, 2020
Ülke: 
Almanya

Almanya Dresden'deki Semper Opera Balosu her yıl Hıristiyan dünyasında kendisini Hz. İsa’nın yolunda savaşmaya adayan ve ‘ejderhayı öldüren’ kişi olarak nitelendirilen ‘Aziz Georg’ adına nişan veriyor. Bu yıl ‘Aziz Georg Nişanı’na Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin layık görülmesi, ülkede sert tepkilere neden oldu. Sosyal medya, “Bir kültür evi bir diktatörü nasıl böyle bir ödülle onurlandırabilir” tartışmalarıyla sallandı.

Semper Opera Balosu’nun Sisi’yi ‘Aziz Georg Nişanı’na layık görme gerekçesi ise tepkileri daha da artırdı. ‘Akıntıya Karşı’ adıyla verilen nişan gerekçesinde 2013 yılında bir darbeyle iktidara el koyan Sisi, “Tüm kıtada umut ve cesaret veren, ağır sorunlarla boğuşan Kuzey Afrika’da köprü yapıcı ve barış önderi” olarak nitelendirildi.

Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı Martin Dulig (SPD), opera balosunun kararını “Utanç verici” olarak niteledi. Dulig, “Semper Opera Balosu kendi onurunu zedeledi. PR gerekçesiyle Sisi gibi diktatörleri ve ezenleri destekleyenler, sorumsuzca hareket ediyor” dedi. Yeşiller’den Johannes Lichdi, “Batı, Sisi gibi diktatörleri desteklemekle, savaşı teşvik ettiğini bugüne kadar anlamadı” diye yazdı.

Semper Opera Balosu sanat sorumlusu Hans Joachim Frey ise kararı böyle savundu: “Biz gelecekteki gelişmeler için çok önemli kararlar da veriyoruz.” Kahire’de Mısır tarihi üzerine bir ulusal müze açıldığını, bu yıl da bir opera binası açılacağını söyleyen Frey, bu nişanın siyasi bir nişan olmadığını söyledi: “Biz bir kültür köprüsü kurmak istiyoruz.”
Semper Opera Balosu’nun geçtiğimiz yıllarda Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suudi Prensi Salman bin Abdulaziz’e de ‘Aziz Georg Nişanı’ vermesi tartışmalara neden olmuştu.

Kaynak: Hürriyet