Gazze'deki gösterilerde 40 çocuk öldürüldü

Tarih: 
Nisan, 2019
Ülke: 
İsrail

Gazze'deki bir okulda düzenlenen "Çocuklara karşı şiddetten arındırılmış bir çevre için el ele" kampanyasına destek veren Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Mathias Shamali, burada yaptığı konuşmada Filistinli çocukların maruz kaldığı şiddetle ilgili değerlendirme yaptı.

Shamali, "Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde 13'ü UNRWA'nın öğrencisi 40 Filistinli çocuğun İsrail kurşunlarıyla öldürülmesi çocukların maruz kaldığı şiddet türlerinden sadece biri" dedi.

UNRWA Gazze Direktörü ayrıca mülteciler meselesinde köklü bir çözüme ulaşılana kadar hizmetlerini sürdüreceklerini belirtti.

Shamali, "Mülteciler meselesinde adil, mantıklı ve nihai bir çözüme ulaşmalıyız. Mülteciler için köklü bir çözüm bulunana kadar hizmetlerimizi sunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Shamali ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, dün Ürdün'deki en büyük Filistin mülteci kampının bulunduğu Beka'ya gerçekleştirdiği ziyaret esnasında dile getirdiği "UNRWA'ya bağlı 700 okulun eğitim vermeye devam edeceği" şeklindeki ifadelerini hatırlattı.

Filistinliler, 30 Mart 2018'den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı verilen işgal karşıtı eylemler düzenliyor.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail askerlerinin gösterilere müdahalesinde şu ana kadar 200'dan fazla Filistinli şehit oldu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2016'da göreve gelmesinin ardından, Filistin genel bütçesi, UNRWA ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) gibi çeşitli kanallara yapılan yardımlar kesilmeye başladı. Washington yönetimi, geçen yıl da UNRWA'ya mali yardımları tamamen durdurma kararı aldığını açıkladı.

Kaynak: TRT Haber