“Kalıcı oturum” davasında İngiliz Yüksek Mahkemesi’nden Türk girişimcilere kötü haber

Tarih: 
Mart, 2019
Ülke: 
Birleşik Krallık(İngiltere)

İngiliz Yüksek Mahkemesi Ankara Anlaşması kapsamında bu ülkede iş kuran Türk girişimlerin kalıcı oturum şartlarını değiştiren İngiliz İçişleri Bakanlığı’na karşı açtığı davada kararını açıkladı. Mahkeme; yapılan kural değişiklikleri neticesinde Türk iş insanlarının yaşadığı mağduriyetleri kabul etti ancak “mağduriyetlerin mahkemenin müdahalesini gerektirecek seviyede olmadığı” gerekçesiyle başvuruyu reddetti. Türk girişimciler 4 sene sonunda değil, 5 yılı tamamladıktan sonra kalıcı oturuma başvurabilecek.

İçişleri Bakanlığı kalıcı oturum başvurusu için gerekli süreyi 4 yıldan 5 yıla çıkartırken önceden ücretsiz olan başvurular için kişi başı 2 bin 389 sterlin (17 bin 700 TL) başvuru ücreti getirmişti. Değişiklikten önce Ankara Anlaşması kapsamında vizelerini alan Türk vatandaşları yeni şartların kendileri için uygulanmamasını talep ediyor.

Türk girişimcilerin avukatı Yaşar Doğan’ın yaptığı açıklamaya göre mahkemenin değerlendirmesi şöyle oldu.

"Davacı grubun kural değişiklerinden etkilenmeyecekleri (yani 4 yıl sonunda, dil ve vatandaşlık sınavına tabi tutulmadan ve başvuru ücreti ödemek zorunda olmadan süresiz oturum alacakları) yönündeki beklentileri haklıdır ve meşrudur.

İngiliz İçişleri Bakanlığı 16 Mart 2018 ve sonrasında yaptığı değişikliklerle bu meşru beklentiyi ihlal etmiştir.

Bu ihlal neticesinde davacı grubun mensupları birçok mağduriyet yaşamıştır. Ancak, bakanlığın bu değişiklikleri yapmak için gösterdikleri sebep, davacı grubun yaşadıkları mağduriyetle kıyaslandığında daha ağır bastığından, yapılan değişiklikler kamu yararına alınmış orantılı tedbirlerdir ve meşrudur. Bu sebeple, yapılan uygulama ‘yetkiyi kötüye kullanma’ olarak değerlendirilemez."

Türk girişimcilerin Yüksek Mahkeme kararına karşı bir üst mahkeme olan Yargıtay’da (Court of Appeal) temyize gitme hakkı bulunuyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı 16 Mart 2018’de gece yarısı bir açıklama yaparak yeni başvuru şartları ilan edilene kadar süresiz (kalıcı) oturum başvurularının dondurulduğunu açıkladı. Yaklaşık üç ay süren çalışmaların ardından 15 Haziran 2018 tarihinde yeni şartlar bir yasa olarak açıklandı.

Kaynak: EN