UNICEF: Yemen'de 1,2 milyon çocuk çatışma bölgelerinde yaşıyor

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
Yemen

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Geert Cappelaere yazılı açıklamasında, Yemen'de çatışmaların etkisinin derinleştiğini ve çocukların bundan ciddi derecede etkilendiğini belirtti.

Yemen'de çatışmalardan etkilenen 31 bölgede yaklaşık 1,2 milyon çocuğun yaşadığını aktaran Cappelaere, şu ifadeleri kullandı:

"13 Aralık 2018'de yapılan Stockholm Anlaşması'ndan bu yana Yemen'deki çocuklar için fazla bir değişiklik olmadı. Yemen'de her gün 8 çocuk öldürülüyor ya da yaralanıyor. Yemenli çocukların çoğu sokakta arkadaşlarıyla oynarken ya da okul yolunda hayatını kaybetti."

UNICEF ayrıca ülkedeki 2 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle tehlike altında olduğunu, bu çocukların 360 binin ise durumunun her an ölebilecek derecede ağır olduğunu ifade etti.

Savaş, göç, fakirlik ve kötü eğitim koşulları nedeniyle Yemen’in bir jenerasyonu toptan kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten UNICEF, ülkede her beş okuldan birisinin kullanılamaz halde olduğu ve 2 milyon çocuğun okula gidemediğini aktardı.

Uluslararası bağışçılara 2019 yılında Yemen'deki çocukların savaştan dolayı artan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 542 milyon dolar temin edilmesi çağrısı yapan Cappelaere, Yemen'deki tüm tarafları da şiddete son vermeye davet etti.

Birleşmiş Milletler (BM), İsviçre'nin Cenevre kentinde yarın Yemen'deki insani krize yönelik uluslararası üst düzey insani yardım konferansı düzenleyecek.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise, Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Kaynak: TRT Haber