ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Filistin'deki faaliyetleri durdu

Tarih: 
Şubat, 2019
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Filistin'in Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ne yönelik tüm yardımlarını kesti.

Karar, ABD Kongresi'nin geçen yıl sonunda kabul ettiği Terörle Mücadele Yasası'nın uygulaması konusunda Filistin ile Washington yönetimlerinin anlaşamaması üzerine yürürlüğe girdi.

Yasa, ABD'den finansal destek alan tüm hükümetlerin söz konusu yasaya tabi olmasını öngörüyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri ve Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, Filistin yönetiminin talebi üzerine ABD'nin Filistin Emniyet Teşkilatı'na yaptığı 60 milyon dolarlık yardımların kesileceğini bildirdi.

Ureykat, "Mahkeme karşısına çıkmamıza sebep olacak parayı istemiyoruz." dedi ve yardımların bugün (1 Şubat) itibarıyla kesileceğini dile getirdi.

ABD'nin Filistin Emniyet Teşkilatı'na yardımı kesmesinin kurumun yıl içindeki çalışmalarını etkilemeyeceğini vurgulayan Saib Ureykat, ABD yönetiminin Filistin halkına ve kurumlarına yaptığı 844 milyon dolarlık yardımı kestiğini ve bunun yol, okul ve kanalizasyon inşaat projelerinin yarım kalmasına neden olduğunu aktardı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu üyesi Vasıl Ebu Yusuf yaptığı açıklamada, ABD Kongresi'nin kabul ettiği ve yürürlüğe giren Terörle Mücadele Yasası gereğince aleyhlerinde dava açılmaması için güvenlik yardımlarının kesilmesinin talep edildiğini doğruladı.

Kaynak: EN