Fransa, Ruanda soykırımını başlatan olaya dair dosyayı kapattı

Tarih: 
Aralık, 2018
Ülke: 
Fransa

Fransız hakimler, 1994’te ülkenin soykırımına yol açan eski Ruanda Cumhurbaşkanı Juvenal Habyarimana’ya düzenlenen saldırı üzerine uzun zamandır devam eden soruşturmayı düşürdüler.

Soruşturma, iki ülke arasında şu anki Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame’e yakın yedi kişinin Fransız soruşturmasında görevlendirilmesinden sonra büyük bir gerilim kaynağı haline geldi.

Habyarimana’nın dul eşi Agathe’nin avukatı Philippe Meilhac AFP’ye, davacıların soruşturmayı rafa kaldırma kararına itiraz edeceklerini söyledi.

Fransız savcılar, yedi şüpheliye karşı yeterli kanıt olmadığı için soruşturmanın Ekim ayında durdurulmasını istediler.

O zamanlar Habyarimana’nın dul eşine avukatlar, savcıların “kabul edilemez” ve “büyük ölçüde politik olarak” hareket ettiğini söylediler.

Etnik bir Hutu olan Habyarimana, Nisan 1994’te Kigali’nin havaalanı yakınlarındaki uçağına bir füze saldırısı sırasında hayatını kaybetti.

Suikastı, çoğunlukla Tutsi azınlığın üyeleri olmak üzere yaklaşık 800.000 kişinin öldüğü 100 günlük bir  katliamı tetikledi.

Habyarimana’nın infazını içeren Fransız soruşturması, düzenlenen saldırıda ölen Fransız mürettebat üyelerinin yakınlarının talebi üzerine 1998’de açıldı.

Kaynak: The Local