ABD'nin hava saldırısında hamile Afgan kadın yaralandı

Tarih: 
Aralık, 2018
Ülke: 
Amerika Birleşik Devletleri

Hastanenin acil servisine getirildiğinde başından kan fışkırıyordu, bir göz yuvarlağı kaybolmuş, diğer gözü ezilmiş, alnında ise koca bir yara açılmıştı.

Doktorlar kafatasındaki yaraya gazlı bezi bastırdığında çığlıklar atıyordu.

Hemşirelerin elindeki beyaz gazlı bez ise kısa sürede kırmızıya boyanıyordu.

Henüz 14 yaşında olan İhsanullah, Helmand'da Amerikan savaş uçaklarının gece yarısı evlerine düzenlediği hava bombardımanında ağır yaralanmıştı.

İhsanullah'ın annesi Karara, "Taliban'ı vurmak istiyorlarmış ama onların yerine bizi vurdular." dedi.

Yaşlı gözlerle can çekişen oğluna bakarken, "Peki bizim günahımız neydi ki? Neden bizi hedef alıyorlar, neden bizi buluyor ki?" diye mırıldandı.

Karara, aynı bombardımanda ailesinden birçok kişiyi kaybetti.

Aile mensuplarından büyük bir kısmı da izlerini ömür boyu bedenlerinde taşıyacakları şekilde yaralandılar.

ABD savaş uçaklarının Afganistan'ın Helmand kentinde 24 Kasım gecesi gerçekleştirdiği hava saldırısında İhsanullah'ın babası Ubeydullah ve büyük abisi İsmetullah hayatını kaybetti. Saldırıda ailenin 13 üyesi de yaralandı.

Hastaneye getirildiğinde doktorlar önce Karara'nın henüz doğmamış bebeğinin sağ olup olmadığını kontrol etti.

Ultrason cihazına bağlanan Karara'nın karnındaki bebeğin kalp atışlarının devam ettiği görüldü. Kendisi ise vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden şarapnel parçalarıyla yaralanmıştı. Evinin enkazından çıkarıldıktan sonra ambulansla apar topar hastaneye getirilmişti.

Kendi acısını bir yana bırakan Karara, karnındaki bebeği ve hemen yanı başındaki diğer yatakta can çekişen oğlu İhsanullah, yaralı diğer oğulları Hidayetullah, Rahmetullah ve kızı Parvane ile ilgilenmeye çalışıyordu.

"Taliban militanları çok yakınımızdan uçaklara ateş etti ve sonra bizim eve saklandılar. Eşim derhal evi terk etmelerini söyledi ama sanırım birkaçı orada kaldı." dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın verilerine göre, Amerikan savaş uçakları 2018'in ilk 10 ayında Afganistan'da 5 bin 982 saldırı gerçekleştirdi. Bu rakam 2017'de 4 bin 361'di.

Birleşmiş Milletler, 2018'in ilk 9 ayında Afganistan'da gerçekleştirilen saldırılarda 2 bin 798 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 5 bin 252 sivilin de yaralandığını açıkladı.

Ancak özellikle sıcak savaşın devam ettiği kırsal kesimlerde BM tarafından kayda alınamayan çok sayıda sivil kayıp bulunuyor.

Kaynak: EN