Yemen’de 24 saatte 150 kişi hayatını kaybetti

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Yemen

Fransız haber ajansı AFP, Yemen'in Kızıldeniz kıyısındaki liman kenti Hudeyde’de 24 saat süren çatışmalar sonucunda 111’i Husi milisi, 32’si de hükümet birliklerinden yaklaşık 150 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ölenler arasında siviller de bulunuyor. Son kayıplarla Hudeyde’de 1 Kasım'dan bu yana patlak veren çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 600’ü buldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, “Eğer Hudeyde limanı zarar görürse, bu durum felakete yol açacaktır” dedi.

Guterres açıklamalarına, “Savaş durmalı, siyasi müzakereler başlamalı. Gelecek yıl başımıza gelecek kötü durumlardan kaçınmak için insani hazırlıkları yapmalıyız” diyerek devam etti.

Uluslararası yardım kuruluşu Çocukları Kurtarın Hareketi’nin koordinatörü Mariam Aldogani ise AFP’ye yaptığı açıklamada, Hudeyde’nin bir ‘korku kenti’ne dönüştüğünü söyledi.

Çatışmalara tanıklık eden Hudeyde halkı şehrin güney semtlerinde gerçekleşen saldırıların havan topu mermisi, uçaksavar topları ve diğer silahlarla yapıldığını ifade etti.

Kaynak: Hürriyet