Irak'ta DAEŞ'den kalma 202 toplu mezar alanı bulundu

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Irak

BM'nin hazırladığı rapora göre, Irak’ta bir dönem DAEŞ hakimiyetindeki bölgelerde 202 toplu mezar bulundu. Raporda, bu mezarlarda aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 12 bin kişinin gömülü olduğu tahmin ediliyor.

Toplu mezarların, ülkenin kuzeyindeki ve güneyindeki Ninova, Kerkük, Selahaddin ve Anbar vilayetlerinde olduğu belirtildi.

BM Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, "Belgelenen toplu mezarlar, korkunç insan kaybı, büyük acı ve şoke edici zulmün göstergeleridir. Bu önemli sayıdaki yaşam kaybının hangi koşullar altında gerçekleştiğini belirlemek, ailelerin yas tutma sürecinde ve hakikat ile adalet haklarının karşılanmasında önemli bir adım olacaktır" dedi.

Irak'ta yakınlarının akıbetini öğrenmek isteyenler, Irak'ta 5 farklı kuruma başvuru yapmak zorunda.

BM ise Irak'a federal bir Kayıp Kişiler Bürosu kurmasını, kamuya açık ve merkezi bir kayıplar listesi oluşturmasını tavsiye ediyor.

Örgüt uluslararası topluma da, toplu mezarların adli tıp uzmanları tarafından incelenmesi için Irak hükümetine yardım edilmesi ve kaynak sağlanması çağrısı yapıyor.

DAEŞ, 2014'te Irak'ın önemli bir bölümünü ele geçirdi. ABD'nin hava desteği verdiği Irak ordusu ve milisler, DAEŞ militanlarını ele geçirdikleri büyük yerleşim birimlerinden çıkardı. Ancak DAEŞ, Irak'ın bazı bölgelerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Kaynak: BBC