Almanya silahlı kuvvetleri Suudi subaylarını eğitmeye devam ediyor

Tarih: 
Kasım, 2018
Ülke: 
Almanya

Almanya silahlı kuvvetleri Suudi subaylarını eğitmek için programını sürdürüyor.

Almanya, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Türkiye’de öldürülmesinden ve Alman silah ihracatının sona erdirilmesi çağrısından sonra oluşan sürtüşmeye rağmen devam ediyor.

Welt am Sonntag gazetesinin raporuna göre, yedi Suudi memur adayı, Hamburg’daki Bundeswehr Liderlik Akademisi’nde eğitim görüyor. Askerlerin, Almanya’da 2019 yılında uzun süreli subay eğitimine başlamak için ön koşul olarak çalıştıkları bildirildi.

Bakanlık sözcülerinden yapılan açıklamada, eğitimin “diğer siyasi kararlara tabi olarak” planlandığı gibi devam edeceği bildirildi. Alman haber ajansı DPA raporları ayrı ayrı onayladı.

Suudi kursiyerler 2016’da kabul edilen ve Suudi Arabistan’ın Almanya’daki askeri üniversitelerde bulunan bir avuç birliğin eğitim maliyetlerini her yıl karşıladığı bir program kapsamında buradalar.

Suudi Arabistan ile Almanya arasındaki ilişkiler, geçen ay İstanbul’daki Suudi Büyükelçiliğine girdikten sonra kaybolan Kaşıkçı’nın ardından bozuldu. Daha sonra, devlet aktörlerinin elinden olduğu iddia edilerek öldürüldüğü ortaya çıktı. Almanya, konu çözülene kadar Suudi Arabistan’a tartışmalı silah ihracatı programını durdurdu.

Kaynak: DW