Alman erkek hemşire 100 kişiyi öldürmekten yargılanıyor

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Almanya

Almanya'da en az 100 kişiyi öldürmekle suçlanan Niels Hoegel isimli 41 yaşındaki erkek hemşirenin yargılamasına başlandı.

Niels Hoegel, kendisine yöneltilen başlıklardan suçlu bulunması halinde İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en çok insan öldüren seri katil olarak kayıtlara geçecek.

Hoegel 2008'de 7,5 yıl hapse, 2015'te de "can sıkıntısından" iki cinayet ve iki de cinayete teşebbüs suçundan ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Ülkenin kuzeybatısındaki Oldenburg kentinde yeniden hakim karşısına çıkarılan Hoegel, bu defa en az 100 hastayı öldürmek suçundan yargılanacak.

Zanlının 2015'teki sorgusu sırasında 30 kadar hastaya ölümcül ilaç verdiğini itiraf etmesinin ardından genişletilen soruşturmaya hemşirenin çalıştığı diğer klinikler de dahil edilmişti.

Bir başka duruşmada da Delmenhorst'ta yaklaşık 90 hastayı kalp krizi seviyesine kasıtlı olarak getirdiğini, çünkü ilaç verdikten sonra onları hayata döndürebilme hissinden keyif aldığını söylemişti.

Zanlı halihazırda 100 cinayetten yargılanırken Alman Der Spiegel dergisi, özel araştırmacıların toplamda 322 potansiyel kurban tespit ettiğini bildirdi.

Dergi ayrıca aralarında Türkiye ve Polonya'nın da bulunduğu 67 mezarda inceleme yapıldığını bildirdi.

Ancak 1999-2002 Oldenburg ve 2003-2005 tarihleri arasında da Delmenhorst'da görev yapan Hoegel'in olası kurbanlarından en az yüzünün cesetleri krematoryumda yakıldığı için işlem yapılamayacak.

Şu ana kadar 130 kişinin naaşı mezardan çıkarılarak kalıntılarda otopsi yapıldı.

Oldenburg'da 35 ve Delmenhorst'da da 65 kişiye ölümcül dozda kalp ilacı enjekte edildiği tespit edildi.

Kaynak: EN