İsrail ABD'li öğrencinin ülkeye girişine izin vermeyerek eğitimini engellemeye çalışıyor

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
İsrail

İsrail polisi, İsrail'i boykot hareketine destek verdiği gerekçesiyle ABD vatandaşı ve öğrenci vizesi bulunan Lara Alkasım'a ülkeye giriş izni vermedi.

Dedesi Filistinli ve ABD'de yaşayan Alkasım, Kudüs İbrani Üniversitesinde yüksek lisans yapmak amacıyla Miami şehrindeki İsrail konsolosluğundan aldığı öğrenci vizesiyle geçen hafta salı günü İsrail'e geldi.

İsrail polisi, Ben Gurion Havalimanı'nda "Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi" olarak bilinen BDS Hareketi'ne destek verdiği gerekçesiyle ABD'li öğrencinin ülkeye girişine izin vermedi.

İsrail polisinin mahkemenin kararı sebebiyle sınırdışı edemediği ABD'li öğrenci, Tel Aviv'deki havalimanında hakkında verilecek kararı bekliyor.

Öte yandan Kudüs İbrani Üniversitesi, İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan ve İçişleri Bakanı Arye Dery'den Alkasım'a İsrail'e girişine izin vermesini talep etti.

Gilad Erdan, "Alkasım yarın sabah avukatı aracılığıyla değil de direkt kendi sesiyle desteklediği BDS'nin yasa dışı olduğunu ve BDS'ye verdiği destekten dolayı pişman olduğunu söylerse konuyu yeniden gözden geçirebiliriz." açıklamasında bulundu.

Kaynak: TRT Haber